Yaşasın Kutlu Cumhuriyetimiz Yaşasın Kutlu Devletimiz


Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden tam 95 yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti bu 95 yılda dosta güven düşmanlarına korku oldu. Güçlü cumhuriyetimizin ilanının 95. Yıldönümü hepimize kutlu olsun.

Yaşasın Kutlu Cumhuriyetimiz yaşasın Kutlu Devletimiz.

Bugünlere şükürler olsun. Çünkü geride bıraktığımız 95 yıl her ne kadar ülkede  vatanı tehlikeye sokacak, ciddi bir savaş ortamı yaşanmamış olsa da ciddi badireler (!) atlattığımız aşikardır. Hal böyleyken ve koca asrı geride bırakırken bu değerli topraklar üzerinde yaşadığımız için kendimizi şanslı görmeliyiz.

Atatürk, toprağı kanla yoğrulmuş bu ülkeye en iyi yönetim şekli olarak Cumhuriyeti göstermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’i halkın hükümet şekli olarak tanımlıyordu yani halkın hükmettiği yönetim şekli. O bizim ülkemize en uygun yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu düşünmüş ve bu yüzden bizlere Cumhuriyet’i armağan etmiştir. Çünkü Cumhuriyet, özgürlük, eşitlik ve demokrasi gibi kavramları içinde barındırır. Toprağı kanla yoğrulmuş bir ülkeye de ancak böyle güzel bir armağan verilebilirdi. Nitekim cefakar Türk milleti vatanını ne zaman müdafaa etmesi gerekse canını ortaya koymaktan çekinmemiş, ileri atılmıştır.
Gazi Mustafa Kemal, “Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yeşertecek olan sizlersiniz.” demiştir. Bizlere düşen görev bu sözleri yerine getirmek için üzerimize düşeni yapmaktır. Bunun yolu da adaletli olmak, çalışmak, okumak, sorgulamak, hakkın ve haklının yanında olmak gibi değerlere sarılmaktan geçiyor. Önemli olan bir şeyi sadece başarmak değildir; başarıyı hazmetmek, engellere rağmen sürdürebilmek ve onu koruyup kollamaktır. İşte bu ışık doğrultusunda davranmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.

Hainlere, fitne sokmak isteyenlere imkan tanımamalı, birlik ve beraberlik içerisinde tek yumruk olarak yaşamalıyız

100 yıl önce atalarımızın, analarımızın yeri geldiğinde kanla yeri geldiğinde canla savunduğu, fedakarlıklar yaptığı vatanımızın bizde sadece bir toprak parçasından ibaret olmadığını anlamalı, o zor günleri bir daha yaşamamak için ülkemiz adına daha çok çalışmalı, hainlere, fitne sokmak isteyenlere imkan tanımamalı, birlik ve beraberlik içerisinde tek yumruk olarak yaşamalıyız. Ancak biz böyle olduğumuzda bu Cumhuriyet yeşerir, bu vatan daim olur ve bu bayramlar da sonsuza kadar yaşanmaya devam eder… Sadece bugünü düşünerek değil, hem dünü bilerek hem bugünü yaşayarak hem de yarınları düşünerek hareket etmeliyiz. Nereden geldiğimizi bilirsek nereye gideceğimiz konusunda bir fikrimiz olabilir. Ülke fertlerinin üzerine düşen layıkıyla vazifelerini yerine getirmek için çalışmak ve çabalamaktır. Cumhuriyet, millet için ilan edilmiş olduğundan biz sahiplerinin onu kavramakla birlikte taşıyabilmemiz gerekir. O bir değerler manzumesidir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.
Aykut Türkyılmaz 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − ten =