Yapay zeka mühendisliği dünyada gözde meslek oluyor


Tarım devrimi, sanayi devrimi derken insanlık bilgi çağında yapay zeka devrimine giriş yaptı. Son yıllarda birçok sektörde kullanılmaya başlanan yapay zeka teknolojisi beraberinde yapay zeka mühendisliğinin oluşmasının yolunu açtı. Yapay zeka mühendisliği dünyada gençler arasında en gözde meslekler arasında yerini aldı.

Kısa süre önce Çin’de yapılan bir anket araştırmasında yapay zeka mühendisliğinin  Çinlilerin arasında büyük ilgi gördüğünü ortaya çıkardı.

China Youth Daily gazetesi tarafından yürütülen araştırma, 2.000’den fazla katılımcının yüzde 78’i aşkın bölümünün YZ, büyük veri ve nesnelerin interneti (IoT) türünden işlerde yer almak isteyecekleri bulgusunu ortaya çıkardı.

Yüzde 74 kadar katılımcı bu türden mesleklerin geleceği konusunda iyimserlik ifade etti.

Esasen bu anket çalışması, resmi yetkililerin, hükümetin meslek kataloğuna başta YZ, büyük veri ve IoT gibi yükselen sektörler olmak üzere 13 yeni meslek kategorisi eklemesinden sonra gerçekleştirildi.

Renmin University of China’dan bir profesör olan Lin Xinqi bu yaklaşımın ekonomik ve sosyal gelişme gereksinimleriyle uyumlu ve yeni sektörlerdeki istihdam standartlarının oturtulmasında çok ön açıcı olduğunu söyledi.

Ankete yanıt verenlerin yüzde 65’inden fazlası çevrelerinde birçok kişinin ya yeni sektörlerde çalışmaya başladığını ya da bu sektörlerde istihdam edilmeye hazırlandığını belirtti.

IoT dalında mezuniyete hazırlanan bir üniversite öğrencisi olan Fan Zhe, IoT sektörünün çok hızlı bir büyüme göstereceğinin öngörüldüğünü söyleyerek, “Ben bu sektörde pek çok iş fırsatı bulunacağını ve mezuniyet dalım itibariyle bu alanda ek bir avantaja sahip olacağımı düşünüyorum” diye ekledi.

Ülkemizinde bu gelişen yapay zeka teknolojinden en üst seviyede yararlanması ve Türk gençlerinin dünya da söz sahibi olması için bilime ve eğitime azami derecede önem verilmeli ve gençlerimiz bu yönde yetiştirilmelidir. Yapay zeka teknolojisine yatırımların artırılması için çalışmaların vakit geçmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yapay zeka teknolojisi ürünleri kullanan takip eden değil üreten ve kazanan bir ülke olmalıyız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen + thirteen =