O’nsuz geçen 80 yıl


Mustafa Kemal Atatürk…

Adını Türk tarihine altın harflerle yazdırmış büyük ve güzel insan. Bugün onun ölüm yıldönümü. Bu vesileyle atamıza Allah’tan rahmet diliyor ve ruhunun şad olmasını diliyorum…

Onsuz geçen seksen yıl! Bir asır olmasına yirmi kala! Hala ilk günkü gibi… Kabul edilemez bir yokluk, varlığında mucizeler yaratmış, ülkesine adeta sayısız armağan vermiş bir şahsiyet! Şimdi onun adına ne methiyeler düzülse yarım kalır, ne şiirler söylense eksik olur… Her gün anıyoruz onu. Her gün anmalıyız. Yokluğunda onun bize bıraktığı emanetlere sahip çıkmalıyız. Emanete hıyanet edenlerden olmamalıyız.. Vatanı dört bir yanda hainler işgal etmişken, çökmüş bir imparatorluğun kalıntılarını düşman kuvvetler süpürüyorken, o gaflete düşmüş halkını uyuduğu uykusundan uyandırmış ve ülkesine yaptığı liderlikle topyekün bir savaşın içinden yeni devleti çıkarma kudretini göstermiştir! Heyhat! O ne yüce kurtuluştur! Tarihte benzeri görülmemiş bir dirilişin öyküsünün hem yazarı hem kahramanı olmak! Yüce yaradanın nasip edebileceği eşsiz duygulardan biri olan bu onurun Gazi Mustafa Kemal’e ait olması ne büyük şereftir! Vakit, çok çalışma vaktidir. Vakit, Cumhuriyeti ilerletme vaktidir. Vakit, atamızın mirasını koruyup kollamanın, ona sahip çıkmanın vaktidir. Vakit, onun bizlere öğüt ettiği gibi çok okumanın, araştırmanın, doğru yolda çalışmaktan yorulmamanın, eleştirmekten vazgeçmemenin vaktidir. Vakit, okumayan nesli okumaya davet etmenin vaktidir. Vakit, mazlumun yanında görünen hırsızların karşısına dikilme vaktidir. Vakit, sorgulama vaktidir. Bu inanç ve düşüncelerle Türk milleti her daim uyanık olmalıdır. Kendisine yöneltilen iç ve dış tehditlere karşı önce zihnen sağlam durmalıdır.

Kolay kazanılmadı bu vatan diye başlayan cümleler sıklıkla duymuşsunuzdur! Bizim asıl bilmemiz gereken şey, atamızın bu yoldaki yürüyüşünün kudretinin farkına varmaktır. 2018 yılında safsatalarla yaşamamak, geçmişi doğru okumaktır! Neticede nasıl bir ülkede birlik ve beraberlik ortamı oluşması şart olduğunda herkesin şapkasını önüne koyup düşünerek davranması gerekir, bugün de o şapkaların yere eğilmesi gerekir! Çünkü bugün atamızın ölüm yıldönümü… Bugün lüzumsuz tartışmaların, ideolojik saplantıların, yanlış örneklerin, anlamsız savunmaların yapılacağı gün değildir! Vakurlu olmanın gerektiği gündür. Sessiz ve düşünceli olmanın gerektiği gündür.

Bugün, Ata’ya saygı günüdür. Onun ruhunu şad etme günüdür…

Yüzyıllar, nadir dahiler yetiştirir! Çağımızda bu Türklere nasip oldu.

(Dönemin İngiltere Başbakanı David Lloyd George’un Gazi Mustafa Kemal ile ilgili sözleri)

 

Milletinde büyük hakkın var!

Ödenmez borcun, saygımız büyük Atam.

Fikirlerin hala öyle sıcak ki bak.

Biz hiç üşümüyoruz kışın ortasında dahi her taraf yanar!

Saygı ve minnetle…

Aykut Türkyılmaz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!