NEFESLER TUTULDU GÖZLER DERBİDE


Bir tarafta Galatasaray diğer tarafta ise Fenerbahçe. Türk futbolunun iki güzide kulübü.

Biri diğeri olmadan yaşayamayan tıpkı çok yakın birer arkadaş gibi yeri geldiğinde hiç anlaşamayan iki yaramaz çocuk gibi bu iki takım da yüz yılı aşkın süredir rekabetlerini sürdürüyorlar.

Büyüklüklerini arkasındaki milyonlarca taraftardan aldığı kadar rakibinden de alan iki spor kulübü.

Herhangi bir futbol takımından daha fazlası olan iki büyük camia.

İstanbul’un iki farklı rengi.

Ezeli rakip ve ebedi dostlar bu kez beklenenin aksine biraz farklı olarak Cuma günü bir kez daha karşı karşıya gelecekler.

Galatasaray ligde ve Avrupa’da son haftalarda istediği futbolu sergileyemiyor. Özellikle Schalke maçında oynanan kötü futbol, ardından ligde Yeni Malatyaspor deplasmanında bırakılan üç puan takımda moralleri bozmuş durumda. Bir de son haftalarda üst üste yaşanan sakatlıkları da düşününce takımın üzerinde kara bulutların dolaştığını söylemek mümkün. Nagatomo’daki akciğer sönmesi buna örnek gösterilebilir. Ender rastlanan bir rahatsızlık. Kulüp doktorunun teşhisi erken koyması belki de daha ciddi bir problem doğmasına engel oldu. İşte Galatasaray tüm bunların karanlığında ezeli rakibini mağlup ederek hem üzerindeki kara bulutları dağıtmak hem de şampiyonlar ligindeki Schalke maçı öncesinde taraftarlarına ışık saçmak ve moral bulmak isteyecektir.

Fenerbahçe tarafında ise Galatasaray’a nazaran işler biraz daha karmaşık durumda. Takımda şu anda kaos havası hakim. Kulüp tarihinin en kötü lig başlangıcını yapan Fenerbahçe’de Ankaragücü maçı sonrasında teknik direktör Phılıp Cocu ile yollar ayrıldı. Takımı derbiye diğer bir Hollandalı Erwin Koeman ile yardımcı antrenör hazırlıyor. Başkan Ali Koç, teknik direktör seçiminde bir kez daha hata yapmamak için acele karar vermek istemedi ve derbi sonrasına bıraktı bu işi. Şimdi merak edilen takımın Türk Telekom Arena’da nasıl bir on birle maça çıkacağı. Özellikle Slimani’nin cezalı olması sarı lacivertliler için handikap gibi görünüyor. Şartlar ne olursa olsun Fenerbahçe’de tek hedef derbiden galibiyetle ayrılarak kaos ortamından çıkmak ve biraz olsun nefes almak olacaktır.

Derbilerde bilinen bir kural vardır. Ev sahibi olan takım, bir adım öndedir. Ancak derbilerde bilinmeyen kurallar da vardır. Skor önceden kestirilemez.

Takımların son durumları neye işaret ederse etsin yanılma payını her zaman içinde barındırır. Bu açıdan temennimiz skorlar değişse de tribünde ve televizyonları başında maçı takip eden seyircilere hitap eden güzel bir futbol oynanması ve centilmence geçen bir derbi olması.

Sahaya ve tribünlere şiddetin değil estetiğin hakim olması!

Aykut TÜRKYILMAZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!