Levent Kırca’nın Hayatı ve Biyografisi


Levent Kırca, 1950 yılında Samsun’un Ladik isimli ilçesinde dünyaya geldi. Türkiye’de birçok filmde ve tiyatro gösterisinde yer aldı. Aynı zamanda, Aydınlık Gazetesi ve Samsun’un birçok yerel gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. İlerleyen yaşlarında siyasete atılan Kırca, Vatan Partisi’nde yönetim kurulu üyeliği ile siyaset gündemlerinde yerini aldı. Yaklaşık 2 sene süren siyaset hayatından sonra yakın arkadaşı Müjdat Gezen ile İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde tiyatro gösterimleri yaptı.

Levent Kırca’nın Kariyeri

Levent Kırca, ilk tiyatro gösterimine 1946 yılında Ankara Belediyesi’nin yapmış olduğu skeç ile sahneye çıktı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun bünyesinde birçok şehirde tiyatro gösterimleri yaptı. Adını tiyatro ile Türkiye’ye duyurun Kırca, televizyon kanalları ile anlaşarak; Olacak O Kadar, Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli programlar ile Türkiye’nin sayılı komedyenleri arasına girmeyi başardı. Bu başarısından sonra 33. Türkiye Hükümeti tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

Levent Kırca’nın Siyaset Hayatı

Levent Kırca, sadece rol aldığı ve yönettiği oyunlarla değil, birçok gazetede yazmış olduğu köşe yazılarıyla da tanınmaktadır. 2009 senesinde yapılan Belediye Seçimleri’nde boy gösteren Kırca, ilk defa siyasi hayatına bu yılda girmiştir. Ancak, Belediye Seçimleri’nde 4. sıradan aday olduğu için seçimi kazanamamıştır.

30 Mart 2014 senesinde tekrar Belediye Seçimleri’ne başvurmuş ve İstanbul Belediye Şehir Başkanlığı’na 15.302 (%0.2) oy alarak 8. sıradan katılmıştır. Ayrıca, Levent Kırca’nın siyasi kariyeri boyunca 2 parti üyeliği yapmıştır. Bu partiler; Demokratik Sol Parti(DSP) ve Vatan Partisi(VP)’dir.

Levent Kırca’nın Filmografisi

Hayatı boyunca 9 filmde yer alan Kırca, 2 filmini kendi yazıp, yönetti. Türkiye’de birçok festivalde ‘’komedyenlik’’ ödüllerine layık görüldü. Levent Kırca’nın hayatı boyunca yer aldığı filmler;

– 1978 senesinde Ökkeş rolü ile Taşı Toprağı Altın Şehir isimli ilk sinema filminde yer aldı.

– 1979 senesinde Orhan rolü ile N’Olacak Şimdi adlı ikinci sinema filmini yaptı.

– 1985 senesinde Mavi Muammer isimli sinema filmi sayesinde ilk defa başrol oynadığı film ile sinema salonlarında tanındı.

– 2000’li yıllarda filmografisini sürdüren Kırca, Ölürsün Gülmekten adlı sinema filmini çekti.

– 2001 ve 2002’li yıllarda ilk defa yönetmen ve senaristliğini üstlendiği 2 filmini vizyona taşıdı. Bu filmler; Son, Şeytan Bunun Neresinde.

– 2004 senesinde iki filmde boy gösteren usta komedyen Kırca, Kendini Bırak Gitsin, Ağa Kızı isimli sinema filmleri ile filmografisini genişletmiş oldu.

– Ölmeden önce son filmini 2010 senesinde Oğulcan Kırca’nın yönettiği filmle tamamladı. Başrol olarak çektiği son film, Son İstasyon adlı uzun metraj yapımı oldu.

Levent Kırca’nın Yönettiği ve Oynadığı Tiyatro Gösterileri
Usta komedyen kariyerine tiyatro gösterileri ile başladığı için son dönemlerinde film tekliflerini kabul etmemiş, Müjdat Gezen Tiyatro Sahnesinde yakın arkadaşı Müjdat Gezen ile tiyatro oyunları oynamıştır. Levent Kırca’nın geçmişten günümüze kadar oynadığı ve yönettiği tiyatro gösterimleri;

1984, Kadıncıklar
1999, Güzel Ve Çirkin
2005, Ateşin Düştüğü Yer
2000, Üç Baba Hasan
2000-2001, Sefiller
2008, Toros Canavarı
2015, Oyun Nasıl Oynanmalı

Levent Kırca’nın Ölümü

2015 senesinin son aylarında yakalandığı akciğer kanseri sebebiyle kemoterapi gördüğü hastanede, 12 Ekim 02.40’ta vefat etmiştir. Usta oyuncunun cenazesi Levent Camii’den kaldırılıp, 13 Ekim Salı günü defnedilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × 4 =