İşletim Sistemi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?


İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, Dünya’daki tüm bilgisayarların çalışma ve prensip kaynaklarının tabanını oluşturan bir çeşit yazılımsal sistemdir. Ve bu sistem, genellikle tüm bilgisayarlarda aynı kategoride yer almaktadır. Ayrıca, 8 ana madde de çalışma şekli vardır. Bu maddeler; işlem yönetimi, kesmeler, bellek kontrolleri, bilgisayar ağları ve hücreleri gibi, nesnel sistemler arasında yer almaktadır. İsterseniz bu sistemlerin maddesel yapılarını inceleyelim.

 

İşlem Yönetimi Nedir ve Nasıl Çalışır?

İşlem yönetimi, işletim sisteminin yazılımsal kaynakları ile çalışmaktadır. Ve işletim sisteminin tüm yönetimi bu maddede olmaktadır. Ayrıca işletim sistemi, bellekte yüklü olan tüm yazılımları okuyarak, bilgisayar kontrollerini de ele almaktadır.

 

Kesme Sistem Nedir?

Kesme sistem, işletim sistemine giden aşırı yükü, ramlar üzerinden keserek dağıtan belli başlı bir sistematik kurulumdur. Bu kurulum genellikle, Windows üzerinden kullanılmaktadır. Hatta, kesme sistemi ilk olarak Windows piyasaya sürmüştür.

 

Bellek Kontrolleri Nedir?

Bellek kontrolleri, genellikle ramlar ve ekran kartı ile ilgili sorunları ayıklayan küçük çiplerdir. Bu çipler, bildiğimiz gibi elle tutulan çipler değil, tamamı ile yazılımsal kodlar ile oluşturulan, hayali parçacıklardır. Genellikle İos sistemlerinde kullanılır ve belleklerin kontrol edilmesi amaçlanır.

 

Bilgisayar Ağları Nedir?

Bilgisayar ağları, bilgisayar hücreleri ile genellikle aynı işlemi yapmaktadır. Fakat ağlar, işletim sisteminin yazılımına direk olarak bağlanır ve bilgisayarın işletim sistemini tanımasına, internette gezinmesine olanak sağlar. Yani, Ethernet veya modeminiz, işletim sisteminizin türüne göre İP sağlar.

 

Bilgisayar Güvenliği Nedir? Bilgisayar Güvenliği Yazılım İçerir Mi?

Bilgisayar güvenliği, hackerler tarafından oluşturulan ilk illegal işletim sistemi kategorisinde yer almaktadır. Hackerler tarafından üretilen ve işletim sistemi içerisine eklenen bu özellik, genellikle Windows sistemi içerisinde barındırılır ve kolay kolay girilmeyecek güvenlik lisanslarındandır. Ayrıca bu güvenlik sistemi, İos’ta da kullanılmaktadır. Fakat yazılımsal değişiklikler içermektedir.

 

İşletim Sistemi Dosya Yöneticisi Nedir?

İşletim sistemi, bilindiği gibi tamamı ile yazılımdan oluşmaktadır. Ancak dosya yönetimleri, ne yazık ki sonrada kurulan bellekler aracılığı ile oluşturulmaktadır. Ancak, bu durumu İos’ta öyle değildir. Çünkü İos’un işletim sistemi, tüm dosyaları ve tüm bellekleri yazılımın bir parçası olarak görür ve o türde işlem yapar. Fakat Windows, sadece kendi yazılımı üzerinden bilgisayar parçalarını tanımaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − thirteen =