iPhone Türkiye’de ucuzlayacak mı?


Geçen yıl yaşanan döviz artışı cep telefonu başta olmak üzere tüm elektronik cihazlarının fiyatlarını etkilemişti. En çok ithalatı gerçekleştirilen Apple ürünü iPhone ve Samsung cep telefonları bu artıştan en fazla etkilenen ürünler olmuştu. Bu beklenilmeyen yükselişle ithalatı azalan iPhone ürünlerine yönelik fiyat ayarlaması yapılacak mı? iPhone ucuzlayacak mı? sorusuna Apple CEO Tim Cook‘tan açıklama geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye’ye 2018’de 1 milyar 966 milyon dolar ödenen 9 milyon 820 bin 192 cep telefonu Türkiye’ye getirildi. 2017 yılında ithal edilen cep telefonu sayısı 12 milyon 189 bin 655 olarak kaydedilmişti. Bu rakam diğer yıllara göre çok yoğun bir azalışı gösterdi. Bu azalış dövizde yaşanan artıştan kaynaklandı.

Cep telefon pazarında dünyada hatrı sayılır konuma sahip olan Türkiye’de yaşanan bu düşüş pazarın lider markaları tarafından yakından takip ediliyor.

Apple CEO su Tim Cook,  bu olumsuz dalgalama için Reuters’a verdiği röportajda, “iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha uygun bir düzeye çekemeye karar verdik” açıklamasını yapmıştı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Cook röportajında Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmelere de değinerek liranın dolar karşısında son bir yılda yüzde 33 değer kaybettiğini anımsatarak Apple’ın satışlarının Türkiye’de 2018’de bir önceki yıla göre 700 milyon dolar daha düşük olduğunu söylemişti. Cook aynı zamanda Brezilya, Hindistan ve Rusya’da da yerel para birimlerinden doğan sıkıntılar olduğunu belirtmişti.

Cook, kur krizi yaşayan ülkelerde fiyatları ne zaman düşüreceğini açıklamadı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =