Hibe Nasıl Alınır? 2018 Devletten Ödemesiz Hibe Alımı


Devletten geri ödemesiz hibe almak, birçok girişimcinin planları arasında yer alıyor. Böylece, genç ve özgün fikirleri olan girişimciler, devletin belirli şartlarda sağladığı ve ödemesiz şekilde hibe ettiği birçok iş fikrine olumlu bakıyor. Eğer aklınızda güzel bir iş fikri ve kazanç sağlayacak planınız varsa, siz de devletten ödemesiz hibe alabilir, devlet teşviğinden belirli şartlarda faydalanabilirsiniz.

 

Hibe Nedir?

Devlete bağımlı olan vakıflar veya işletmeler tarafından verilen ‘’ödemesiz-karşılıksız’’ paradır. Bu sistem sadece ülkemizde değil, birçok Avrupa ve Asya ülkesinde de kullanılmaktadır. Hibelerin asıl amacı; ülke ekonomisine ve ekonomik kalkınmaya destek amacı ile verilmektedir.

 

Hibe Nasıl Alınır?

Hibe alabilmek için, iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar; KOSGEB ve TKDK olarak ikiye ayrılıyor.

 

KOSGEB: Ülke içerisinde yer alan küçük ve orta boyutlu işletmelere devlet tarafından verilen, ekonomi içerisinde kalkınmalarını amaçlayan kamu kuruluşudur.

 

TKDK: Ülke içerisinde yer alan hayvancılık ve tarım alanları üzerine devlet teşviği sağlanan, ekonomide büyük pay sahibi olan kamu kuruluşudur.

 

KOSGEB’den Hibe Nasıl Alınır?

Kosgeb’den hibe alabilmek için, Kosgeb’in girişimcilere zorunlu kıldığı aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar şöyle;

 Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

Kosgeb’den hibe almak için, ilk önce; 56 saat uygulamalı ders almanız ve bu ders saati sonunda ‘’Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası’na’’ hak kazanmanız gerekiyor.

Not: Kosgeb tarafından sağlanan ders saatlerini ve başvuru tarihlerini öğrenmek için; buraya tıklayabilirsiniz. Link eklenecek: http://www.kosgeb.gov.tr/

İş Planı Hazırlamak

56 saatlik zorunlu dersi ve sertifikanızı aldıktan sonra, özgün ve daha önce sunulmamış bir şekilde iş planı hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca, Kosgeb’in hibe programından yararlanmak istiyorsanız; iş planınızı eksiksiz ve tam olarak Kosgeb’e sunmalısınız. Aksi taktirde, planınız olumsuz yanıt alabilir.

Başvuru Süreci

En önemli süreci geçtikten sonra, iş planınızı ve gerekli evrakları en yakın Kosgeb şubesine götürmeniz gerekiyor. Gerekli evrakları Kosgeb birimine verdikten sonra, yetkililer tarafından iş planlarınız ve gerekli evraklarınız ön değerlendirmeye alınıyor. Hemen sonra, kurul tarafından olumlu veya olumsuz şekilde bilgilendiriliyorsunuz. Ayrıca, kurul tarafından iş planınızda eksik yerler var ise, ön incelemede bu yerleri düzeltebilirsiniz.

Eğer başvuru süresinde planınız kabul edildiyse, bir sonraki adım olan Veritabanına Kayıt başlığına geçebilirsiniz.

Veri tabanına Kayıt

Kosgeb kurulu tarafından iş planınız onaylandıysa, kabul edildiyse; hibe veya kredi almaya hak kazanmışsınız demektir. Onay sürecinden sonra ise, Kosgeb’in veri tabanına kayıt işlemini yapmanız gerekiyor.

Peki, kayıt işlemi nasıl yapılıyor?

 1. Kosgeb’in web sitesinden kayıt olunur,
 2. Kullanıcı adı ve parola oluşturulur,
 3. Kullanıcı adı ve parola ile sisteme giriş yapılır,
 4. Sistem üzerinden Kobi Beyannamesi doldurulur,
 5. Gerekli evraklar ile en yakın Kosgeb şubesine teslim edilir.

Başvuru Sonucu

Tüm gerekli adımları tamamladıysanız ve eksiksiz şekilde evrakları teslim ettiyseniz; Kosgeb’den hibe veya kredi almaya hak kazanmış olursunuz.

 

TKDK’dan Hibe Nasıl Alınır?

TKDK, hayvancılık veya tarım ile ilgilenen genç girişimcilere, ödemesiz-karşılıksız %70’e varan hibe yardımları sağlıyor. Bu hibelerden faydalanmak için TKDK’nın bazı şartları bulunuyor. Bu şartlar şöyle;

 

 1. Yatırım yapılacak olan il veya ilçe, TKDK’nın başvuru şartları arasında yer almalı,
 2. İnşaat işçileri için proje ve ekipman listesi hazırlanmalı,
 3. Yatırım içerisinde ekipman ihtiyaçları için TKDK’dan teklif alınmalı,
 4. Resmi evraklar ve başvuru formları hazırlanmalı.

TKDK’da Desteklenen İller

Eğer, projenizi aşağıdaki iller dışında yapmak istiyorsanız, ne yazık ki başvuru yapamaz ve TKDK’nın hibe yardımından faydalanamazsınız. Fakat, projenizi aşağıdaki iller içerisinde yapacaksanız, TKDK’dan hibe desteği alabilirsiniz.

 

 1. Liste

Sivas, Van, Yozgat, Samsun, Şanlıurfa, Kars, Malatya, Isparta, Hatay, Diyarbakır, Erzurum, Çorum, Balıkesir, Amasya, Afyon, Kahramanmaraş, Trabzon, Ordu, Konya, Tokat

 

 1. Liste

Uşak, Nevşehir, Mardin, Manisa, Kastamonu, Karaman, Erzincan, Elazığ, Giresun, Çanakkale, Burdur, Bursa, Aydın, Ankara, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Mersin, Denizli, Çankırı, Muş, Kütahya

 

Kosgeb’den veya TKDK’dan hibe alabilmek için yukarıdaki başvuru koşullarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor. Tüm koşulları sağladığınız taktirde, size en yakın Kosgeb veya TKDK şubelerine giderek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × three =