Hayvanlara eziyet edenler artık para cezası ile kurtulamayacak


Her gün bu dünyayı paylaştığımız hayvanlara karşı gerçekleştirilen vahşet dolu eziyet haberlerini okumaktan bıktık. Ama hayvanlara bu vahşeti, eziyeti yaşatanlar bizlere bu haberleri okutmaktan bıkmadı. Sebebi ise; TCK’da yer alan ceza maddesi, hayvanları mal olarak gören maddenin getirdiği para cezası ile kurtulunması…

Hayvanlara yönelik cinayetler, sakatlamalar, işkenceler Türk Ceza Kanunu’nda ayrı bir madde de değerlendirilmemiş. Hayvanlara yönelik suçlar mala zarar verme suçu kapsamında ele alınmış. Yani hayvanlar mal olarak görülmüş.

TCK’nın 157. maddesinin 2. fıkrasına göre “Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hale getiren veya değerinin azalmasına neden olacak kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.” atıf yapılan 157. maddenin 1. fıkrası ise şu şekildedir: “Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayetine üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.”

Bu madde ile hayvanlar sadece mal olarak da görülmüyor. Bir başka vahim noktada var ki; o da hayvanlar sahipli sahipsiz olarak ayrılıyor. Sahipli ise uygulanacak ceza müeyyidesi artırılıyor.

İşte bu madde yüzünden gözü dönmüş kişiler dünya hayatını paylaştığımız hayvanlara akıllara gelmeyecek vahşeti sergilemekten kaçınmıyorlar.

Bu duruma göz yumulması ve herhangi bir düzenleme yapılmaması vicdanları yaralamaya başlattı.

Vicdan sahibi insanların ve hayvan derneklerinin gösterdikleri tepki ve çalışmalar toplumda bilinçlenmeye yol açtı. Bu bilinç sesi arttıkça da olumlu çalışmalarda yapılmaya başlandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklama ile hayvanseverlerin yüreklerine su serpti.

Abdulhamit Gül, hayvanlar arasında sahipli sahipsiz ayrımının artık kaldırıldığını ve hayvanlara eziyet edenlere bundan sonra hapis cezasının geleceğini belirtti.

Gül, konu ile ilgili şu ayrıntıları verdi. “Sahipli hayvanlara biri zarar verirse davaya konu edebiliyoruz. Sahipsiz hayvan can taşımıyor mu? Sahipli sahipsiz hayvan ayrımını kaldırdık. Her ikisine de kötü muameleye ceza öngördük. Hayvanlara eziyete hapis cezası öngören bir düzenleme hazırladık. Hayvanlara eziyet gösterenlere hapis cezası gelecek. Pet shoplar, barınaklar var. Bakanlığımız bu konudaki önemli gelişmeleri düzenleme önerileri oldu. Yakın zamanda bu konunun gündeme geleceğini ve yasalaşacağını düşünüyoruz. Bir insan hayvan dostu olmak zorundadır.”

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 − 2 =