Engeli yanlış yerde aramamak!


Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. BM tarafından 1992 yılında engelli insanlara dikkat çekmek, onları daha iyi anlayabilmek için belirlenen simgesel bir gün.
Anlamı göründüğünden daha büyük! Bu vesileyle insanların kendi hayatlarında karşı karşıya kaldığı engelleri, bu insanlarımızın hayat boyu yaşadığı engellerle kıyaslaması için bir fırsat denilebilir!
Öyle ya hepimizin karşısına hayatının her döneminde engeller çıkar. Herkes bir yol yürür, incedir, uzundur? Bu yollar da hep dikenlidir. Sıkıntıya gireriz, zorlanırız bu engelleri aşmak için uğraşırken..
Oysa engelleri de hayatın içinde kabul etmek lazım.. Onlar bizi ileriye itiyor aslında. Dümdüz bir yol, bir şoföre teknik olarak birşey katmaz. Ancak virajların, keskin dönüşlerin olduğu yolda seyir eden bir sürücü için macera yol boyunca devam eder, nerde yavaşlayıp nerde hızlanması gerektiğini ona öğretir yol.
Hayat, bir yoldur. Etrafınızdaki engelli insanlara sevginizi gösterin… Onların ilgiye ve desteğe herkesten çok ihtiyacı var. Karşıdan karşıya geçerken hiç tanımadığınız bir engelli gördüğünüzde elinden tutun ve yardım edin, kolu olmayana kol, bacağı olmayana bacak olun, eminim bu size de çok iyi gelecektir…
Sözüm, duyarlılığı sadece kendine lazım olduğunda aklına getirenlere! Duyarlılık tüm insanlara lazım. Evren, insan için var. İnsan da insan için. Varlığının sebebini yanlış yerlerde aramamalı insan! Diyorum ki bir insan, diğer bir insanın elinden tutabilecek kadar alçak gönüllülüğe sahip değil ise neden insan?
Sağlıklı yaşam her şeyin başında geliyor. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunurmuş! Sahip olduklarımızın değerini bilmeliyiz. Sahip olamayanlara da toplum olarak insanlığa düşen bir vazife gereği bu yokluklarını hissettirmemeliyiz…
Madem onlar fiziksel engelli, bu onların elinde değil!
Biz neden bilişsel engelliyiz, düşünüp sorgulamak elimizdeyken?
ENGELSİZ YARINLARA…
Aykut TÜRKYILMAZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 5 =