“Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı” enflasyonu düşürmeye yetecek mi?


Döviz kuru ve emtialarda ki artış uzun zamandır düşük seyreden enflasyonu yüzde 25’lere kadar yükseltti. Bu iki unsur dışında bu ortamdan fırsat çıkarmaya çalışanların varlığı da tetikleyici oldu. Bu ani yükseliş karşısında hükümette enflasyonu dizginlemek ve aşağıya çekmek için yeni bir program başlattı. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı‘ndan sonra başta perakende gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketler yüzde 10 indirim uygulayarak desteklerini açıklamaya başladılar. Perakende devlerinden A101 başta süt ürünleri olmak üzere belli gıda ürünlerinde yüzde 10’luk indirime gideceğini duyurdu. Bunun yanında Koç Holding, Yıldız Holding gibi holdinglerde desteklerini duyurdular. Bugünde TMSF programa destek vereceklerini açıkladı. 

Topyekün Enflasyonla mücadele programı enflasyonu düşürmeye yetecek mi?

Şimdi herkesin aklında bir soru iyi hoş güzel ama bu tedbirler yüzde 25’lere varan enflasyonu düşürmeye yetecek mi? Bu sorunun cevabını BloombergHT’de katıldığı bir program da ekonomist Özlem Bayraktar Gökşen verdi.

Gökşen; “Bugün açıklananlar bizim görmeye çok alışkın olduğumuz türde bir mücadele programı değildi. Hatta ilk defa gördüğümüz tipte bir programdı. Aslında Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda bir kaç önemli somut adımdan bahsedilmişti. Ancak bugünkü mücadele programı biraz indirimlere odaklanmış ve sektörlere topyekün indirim çağrısında olan bir programdı. Bu çağrı da bazı taraflar tarafından olumlu karşılandı ve peşi sıra açıklamalar da geldi. ESK ve büyük zincir marketlerden indirim haberleri de geldi. Hiç deneyimlemediğimiz bir mücadele programı ancak bu tip indirim haberleri gelmeye devam ederse sadece geçici bir sürede enflasyonda bir düşüş görebiliriz. Özellikle Ekim ayında enflasyonda bir düşüş görebiliriz. Bu düşüş özellikle gıda fiyatlarında olabilir. Çünkü Eylül’de yıllık enflasyon yüzde 27’ye geldi ve bugünkü gibi et ve süt ürünlerinde yüzde 10’luk fiyat düşüşü sözkonusu olacaksa ki gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığının yaklaşık yüzde 8 olduğunu düşünürsek bu Ekim ayı enflasyonunda bir düşüşe neden olabilir.

Gökşen, “Biz genel olarak, TL’de ekstra bir şok yaşamazsak en yüksek enflasyonu Ekim ayında göreceğiz diyorduk. Ancak bugünkü açıklamalar, indirim çağrıları ve cevap bulan bu talepler sonrasında Ekim ayı enflasyonu en yüksek enflasyon olmayabilir. Bir gerileme olabilir” şeklinde konuştu.

Topyekün Enflasyonla Mücadele Programı nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Topyekün Enflasyonla Mücadele Programı’nda neler yer alıyor

Elektrik ve doğalgaza yılbaşına kadar zam yapılmayacak.

Banka kredi faizlerinde yüzde 10’a varan indirim

Hal yasası değişecek

Atatürk Orman Çiftliği, Çay-KUR,Et ve Süt Kurumu ürünlerine yüzde 10 indirim yapacak.

TMO pirinci yüzde 20-40 indirimli satacak

GÜBRETAŞ sıvı ve toz gübrelerde yüzde 10 indirime gidecek.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + 19 =