D Vitamini Nedir? D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?


D vitamini, insan ırkının en önemli fiziksel vitaminleri arasında bulunmaktadır. Eğer Güneş’ten uzak kalıyor veya süt ürünlerini içmiyorsanız, D vitamininizin eksik olması kaçınılmazdır. D vitaminini normal yani, doğal yollarla kazanmak istiyorsanız; Güneş’te uzun bir şekilde yürümeli veya uzanmalısınız. Ayrıca, Güneş ışınlarına alerjiniz veya hastalığınız bulunmaktaysa, süt ürünlerine yönelmenizde fayda var.

D Vitamininin Yararları Nelerdir?

D vitamini, güzel görünmenizden tutun, kemiklerinizin dinç olmasında bile faydası olan sayılı vitaminler arasında bulunmaktadır. Çünkü, kemiklerinizin yapısını ve dokusunu belirleyen maddeleri, d vitamini oluşturmaktadır. Ayrıca, saç köklerinizde meydana gelen yağlanmalar, d vitamininin içerisindeki bulunmaz şifalı iyonik maddelerden oluşmaktadır. Eğer, saçlarınızda yıpranma veya kuruma gibi nesnel hastalıklar varsa, d vitamini aldığınızda, bu hastalıklarınızın 2 veya 3 güne iyileştiğini göreceksiniz.

Ten Rengi Solukluğu

İlk önce ten renginizin normal şekilde Güneş ışınında parlaması gerekiyor. Eğer parlama gibi unsurlar yoksa, vücudunuzun ten rengi, d vitamini eksikliği yüzünden, pullarını yitirmiş demektir.

Vücudun Sürekli Su İstemesi

Eğer vücudunuz sürekli su istiyorsa, böbreklerinizde vitamin eksikliği bulunmaktadır. Böbreklerde meydana gelen A, B, C, D vitaminleri, susuzluğu temsil etmektedir. Fakat sadece D vitamini alırsanız, vücudunuzda meydana gelen susuzluk oranı, en aza inecektir.

Obezitelik

D vitamini olmadan yemek yiyen bir insan, aşırı derecede tüketmeye mecburdur. Çünkü D vitaminin eksikliği, insanın üzerinde unutkanlık ve aşırı ciddiyetsizlik hormonu salgılar. Bunun yüzünden, insanlarda istemsiz bir şekilde yemek yeme istediği oluşturur.

D Vitamini Nasıl Alınmalıdır?

D vitamini almak için, ilk önce doktorunuzun vücudunuzda bazı incelemeler yapması gerekiyor. Ve incelemeler ardından, sıvı şeklinde veya iğne şeklinde vücuda girilmesi planlanan vitaminin eksikliği belirlenebilir.

D Vitamininin Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Sıradan bir şekilde incelemelere tabii tutulursunuz ve hemen ardından, özel bir diyetisyen ile fazla kilolarınızı aldırabilirsiniz. Fakat kilo kaybı yaşamazsanız, takviye yiyecek önlemleri alınabilir.

Not: Yetişkin bir birey, d vitamininin oranını en az; 800IU D bazında almalıdır. Aksi taktirde, vitamin eksikliği halen gözlemlenecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − sixteen =