Boşanan anneler çocuklarına kendi soyadını verebilecek


Hiç kimsenin yaşamak istemediği acı olaydır boşanma… Boşanmalar her iki tarafı da derinden etkilerken en çok acıyı da çocuklar çekiyor. Psikolojik travmanın yanında birde hukuki sorun ortaya çıkıyor. Boşanan anne çocuklarına kendi soyadını veremiyor. Ama artık bu sorunda açılan bir dava ile tarih oldu.

Değer Otizm Derneği’nin kurucusu Hatice Şule Gökırmak’ın açtığı ve 3 Ekim 2018 tarihinde sonuçlanan davada, mahkeme; davanın kabulüne, çocukların mevcut soyadlarının iptaline ve annelerinin soyadını almalarına karar verdi.

Daha önce de, 9 Nisan 2018 tarihli Yargıtay kararında; “Boşanmış kadının, velayeti kendisine verilmiş olan çocuğuna kendi soyadının verilmesini isteyebileceği”ne karar verilmişti. İstanbul Anadolu 18. Aile Mahkemesinin vermiş olduğu bu yeni tarihli kararla Yargıtayın içtihadı uygulanmaya başlandı.

Bu davada Hatice Şule Gökırmak’ı temsil eden Av. Mustafa Güneş konuyla ilgili olarak “Müvekkilemizin, eski eşiyle müşterek çocuklarının velisi olmakla birlikte onların eğitim, sağlık ve benzeri işlemlerini yaparken soyadı farklılığından ötürü her defasında çocuklarının velisi olduğunu ispat etmesi gerekiyordu. Mahkemenin verdiği bu kararla bekar bir anne olan Müvekkilemizin okul, hastane ve sair resmi kurumlarda boş yere uğraşması son bulacak; çocuklarının velayetini yürütürken gereksiz sorulara muhatap kalmayacak. Mahkeme bu kararıyla çocukların üstün menfaatlerini gözetmiş ve anneyle birlikte onların da hayatlarını kolaylaştırmıştır.“ açıklamasında bulundu.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − 11 =