Arama Motoru ve Algoritma Sistemi Nedir?


Arama Motoru Nedir?

Arama motoru denilince akla gelen ilk isim, eminim ki; Google’dir. Çünkü, araştırma adı altında birçok unsuru sıralı bir şekilde önünüze çıkaran sistemsel yazılımdan bahsediyoruz. Bu sistemsel yazılımlar, genellikle HTML kodları içerisinde barınıyor ve kullanıcıların istediği sonuçları, yan yana veya alt alta listeleyebiliyor. Böylece, günümüzde verilen ismi, arama motoru olarak adlandırabiliyor. Peki, arama motorlarının konusu nereden geliyor?

Arama Motorlarının Tarihçesi Nedir?

Dünya’da bilinen ve ilk defa insanlar tarafından kullanılan motor algoritması, 1990 senesinde bulunmuştur. Yaklaşık 1 milyon kişi tarafından kullanılan bu arama motoru, Archie adı ile tüm Dünya’da yankı uyandırmıştır. Archie adı ile duyulan bu akıllı yazılım, birçok kişi tarafından yapılmış, fakat orijinalleri kadar başarılı olamadan iflas etmişlerdir. Archie’nin kurucusu ve ilk arama motoru yazılımcısı olan Alan Emtage, Archie için internetin ilk online botunu geliştirmiştir. Böylece, bilinen tüm WWW siteleri, direk Archie’nin dizininde aranabilmiştir.

 

Hemen sonra, 2 öğrenci tarafından farklı ve daha da gelişmiş bir algoritma sistemi yapılmıştır. Bu sisteme ise, Google adı verilmiş ve teknolojinin ilerlemesiyle Archie’yi geride bırakmıştır. Diğer botlardan ve yazılımsal ürünlerden farklı bir altyapı kullanan Google, kullanıcıların ve sahiplerinin istediği şekilde ara yüz oluşturarak, internet sahiplerini en doğru kelime dağırcığı ile aranan bilgilere ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarısının ardından, günümüzün en önemli algoritma sistemi Google tarafından kullanılmaktadır. Algoritmanın 2017 piyasa değeri, tam; 24 milyon dolar olarak değerlendirilmiştir.

 

Algoritma Sistemi Nedir?

Google ve daha birçok ünlü arama motorları tarafından kullanılan algoritmalar, her şirketin mühendisleri tarafından kodlar yardımı ile oluşturulmaktadır. Tamamı kodlar tarafından oluşturulan bu algoritma sistemi, ilk defa yapay zeka olarak adlandırılmıştır. Ve online olarak dizine kayıt sistemi oluşturulmuştur. Dizine her kayıt olan WWW siteleri, online botlar aracılığı ile tanımlanmış ve direk olarak etiketler yardımı ile dizinlere kayıt edilmiştir. Bu özelliği ilk bulan kişi, Larry Page’dir.

 

Dizin ve Botlar Nedir?

Dizin, internette aramış olduğunuz herhangi bir kelimeyle bağdaştırılan liste arama şeklidir. Her arama motorunun kendine göre bir arama tarzı vardır ve bu arama tarzı sayesinde, anahtar kelimeler ile internet sitelerine erişim sağlanabilir.

Botlar ise, dizinler ile aynı şeyi yapmaktadır fakat, botlar internet sitelerine erişim yaparak, anahtar kelimelerine göre; kullanıcılara arama, tıklama önerisi sunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − twelve =