ABD’li Rahip Brunson Serbest Bırakıldı!


ABD’li Rahip Brunson, PKK ve FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu olarak yargılanıyordu. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi ABD’li Rahip Brunson hakkında kararını verdi. Mahkeme, Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Yattığı günleri gözönünde bulundururan mahkeme Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasaklarını kaldırdı. Ardından Andrew Craig Brunson, tahliye edildi.

 

Rahip Brunson Neden Tahliye Edildi?

20 yıldır Türkiye’de yaşayan Rahip Brunson, PKK adına faaliyette bulunup casusluk yapmakla suçlanıyordu. Ev hapsinde tutulan Brunson dün 4. kez hakim karşısına çıktı. Hakkında 35 yıla kadar hapis cezasını istenen Brunson için mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis kararı vererek tahliyesine hükmetti.

Brunson karar sonrası ne dedi

Brunson karar sonrası “Ben masum bir adamım. İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum…” dedi.

Brunson Avukatı Açıkladı!

Müvekkilinin tahliyesinden sonra açıklama yapan İsmail Cem Halavut, temziye gideceklerini söyledi ve ardından şunları söyledi; “Müvekkilimiz artık serbest. Artık özgür. Yurt dışına çıkabilecek. Temyize gideceğiz. Orada düzeltebileceğimize inanıyoruz. O süreçte yurt dışında olacak. Ama umarım tekrar dönebilir. Yurt dışına çıkacak.

Brunson’un Tahliyesi İle Dolar Düşecek Mi?

Brunson’un tahliye edilmesi ve sorunsuz bir mahkeme olması, Türkiye’nin ABD ile olan ekonomik krizini de hatırlattı. Yaklaşık 593 gündür hapis yatan Amerikalı rahip, Türkiye’de doların artmasına sebep olan kaynaklar arasında gösteriliyordu. Tahliyesinden sonra 9 kuruş azalan dolar, Brunson’un etkisi altında olduğunu da göstermiş oldu.

 

Brunson’un serbest bırakıldıktan sonra ekonomide ki bazı gelişmeler;

Dolar/TL 5.8702/5.8740’dan

Euro/TL 6.7871/6.7902’den işlem gördü.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 2 =