ABD’li Rahip Brunson davası sonrası kim ne dedi?


Dün İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan sonra yattığı günler dikkate alınarak tahliye edilen ABD’li Rahip  Andrew Craig Brunson davasından sonra kim ne dedi?

FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson davası sonrası ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan demokratik ülke ve bağımsız yargı vurgusu

Bugün “Andrew Brunson” hakkında verilen mahkeme kararı Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur.

Ne yazık ki hatırı sayılır bir süredir Türkiye’nin bağımsız yargısı Amerikan yönetimince baskı altına alınmaya çalışılmış, ülkemiz çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakılmıştır.

Cumhurbaşkanımız her fırsatta Türkiye’nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini, bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vesayet altına alınamayacağını belirtmiş, “Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması gerektiği”ni vurgulamıştır. Mahkeme kararının ardından “Working very hard on Pastor Brunson!” diye mesaj atan ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır.

Bu gerçek Anayasamızın 138. Maddesinde açık ve net bir biçimde vurgulanmıştır. “Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz, kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır”

AK Parti “daha çok konuşulacak bir dava dosyası”

AK Parti’den Hayati Yazıcı, ABD’li Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla ilgili Twitter’den yaptığı açıklamada, Rahip Brunson davasını “Çok konuşuldu ama daha çok konuşulacak bir dava dosyası” olarak nitelendirdi.

Kılıçdaroğlu, “darısı harp okulu öğrencilerinin başına”

Önce kararı görmemiz lazım. Hangi gerekçelerle bu kararın verildiğine bakmak gerekiyor. Darısı, harp okulları öğrencilerinin, er ve erbaşların başına. Onlar da inşallah kısa bir süre içinde tahliye olurlar.” Dedi.

Bahçeli “Papaz Brunson kabul edilemez ve vicdan sahibi her insanımızın itiraz ettiği karanlık bir sürecin sonunda serbest kalmıştır.”

“ABD başkanı Trump ve yardımcısı Pence’in dozajı giderek artan yaptırım tehditleri, sabır ve tahammül ölçülerini aşan husumet dolu açıklama ve mesajları Brunson davasını gölgelemiş, meseleyi hukuki içerikten ziyade siyasi anlaşmazlık ve çatışma konusu hüviyetine büründürmüştür. Papaz Brunson kabul edilemez ve vicdan sahibi her insanımızın itiraz ettiği karanlık bir sürecin sonunda serbest kalmıştır.”

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 12 =